Laisvės gynėjų keliais

2016 metų spalio 11 dieną Mažeikių rajono mokiniams buvo organizuojama ekskursija „Laisvės gynėjų keliais“. Į šią kelionę vyko ir dvi Sodų pagrindinės mokyklos mokinės bei šauliai. Diena buvo šalta, darganota, visi drebėjo, tačiau sparčiai lipo iš autobuso, nes norėjo tarsi patys prisiliesti prie mūsų krašto istorijos, sužinoti, kaip sunkiai iškovota Tėvynės laisvė.

Kelionė prasidėjo nuo Milių kaimo. Ten aplankėme požeminį bunkerį, kuriame žuvo du partizanai bei jų žygdarbiui atminti pastatytą paminklą. Šauliai pagerbė didvyrius trimis šūviai, o susirinkusieji tylos minute.

Antra stotelė buvo Viekšniai. Ten, Viekšnių kapinėse, aplankėme Vyčio būrio partizanų kapą. Išgirdome istoriją, kaip bebaimiai partizanai krito dėl tėvynės. Žuvusieji už Tėvynės laisvę buvo pagerbti trimis šūvių salvėmis. Po trumpo poilsio nuvykome į Jonaičių mišką. Jame 1951 metų kovo 15 d. žuvo „Žemaičių apygardos Alkos“ būrio vadas Augustinas Gerulskis. Jam bei kitiems žuvusiems rinktinės partizanams toje vietoje yra pastatytas paminklas.

Visus labai sudomino buvusio partizano pasakojimas apie žiaurias partizanų gyvenimo sąlygas bunkeriuose, giliai po žeme. Juose gyvendami žmonės sunkiai susirgdavo nuo drėgmės ir šalčio. Taip pat bunkeriai turėjo būti gerai slepiami, užmaskuoti, kad jų nerastų stribai. Buvęs partizanas susirinkusiems pademonstravo ir iš tų laikų išlikusią seną, tvirtą patranką. Paleido iš jos šūvį, ir mes galėjome įsitikinti, kad nuo šūvio susidaro atranka ir patranka pajuda iš vietos.

Galiausiai aplankėme baltą kryžių, pastatytą sovietinio genocido aukoms atminti. Naudinga ir įdomi buvo ši išvyka. Ji praplėtė mūsų akiratį, padėjo nors maža dalimi pajusti tą sunkų ir varginantį kelią, kurį nuėjo mūsų tautos sūnūs dėl Lietuvos laisvės.

Karolina Skerstonaitė, Greta Vainauskytė 8a klasė